czwartek, 3 stycznia 2013

Czołowy prawnik Philip Morris International został członkiem Komisji Etyki w UE

maltatoday.com

Zapytacie jak to możliwe? Przecieracie oczy ze zdumienia? Niektóre media złośliwie mówią o panującej "Euro-Mafii", przecież ciężko sobie wyobrazić osobę jednocześnie pracującą dla koncernu tytoniowego i zasiadającą jako członek Komisji Etyki... Brzmi jak ponury żart, wręcz idealny dla polskich realiów z tą różnicą, że cała sprawa ma miejsce na szczeblu europejskim. Co piszą media?

Mowa oczywiście o francuskim adwokacie Michele Petite z londyńskiej firmy Clifford Chance, który pracuje dla amerykańskiego producenta papierosów (Philip Morris International) i będzie jedną z trzech osób zasiadających w Komisji Etyki, która jest de facto organem doradczym. Komisja Europejska powołała lobbystę tytoniowego zaledwie dwa miesiące po dymisji maltańskiego komisarza Dalliego w wyniku dochodzenia OLAF. W portfolio pana Petite można znaleźć inną ciekawą informację - jako były szef Komisji Służb Prawnych w UE podpisał umowę z Philip Morris International w zakresie zwalczania przemytu i podrabianych wyrobów tytoniowych. Ponadto zasiadał już w Komisji Etyki w latach 2009-2012, a wcześniej prowadził obsługę prawną Komisji Europejskiej. W swoich usługach dla koncernu tytoniowego Philip Morris International, okazało się, że spotkał się z urzędnikami komisarza we wrześniu 2011 i 2012 roku.

Pomijając kwestię afery Dalligate, która jest opisana w tym artykule, przejdźmy do sedna: organizacja pozarządowa Corporate Europe Observatory wraz z Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich, prawdopodobnie złoży skargę na Petite'a. Według organizacji pozarządowej, to jest nie do przyjęcia, aby lobbysta tytoniowy był najważniejszym doradcą ds. etyki. i wyjaśnia, że jest to kwestia wspólnych wątpliwości co do jego niezależności i wiarygodności. 

Natomiast Komisja Europejska oświadczyła, że Petite dotrzymał zasad obowiązujących byłych urzędników co do "zachowania uczciwości i dyskrecji" podczas swojej kariery zawodowej. "Ponadto nie ma powodu, aby kwestionować kwalifikacje Petite'a co do pełnienia funkcji członka Komisji Etyki". W tym miejscu warto dowiedzieć się kim są dwaj pozostali członkowie tej komisji. Jednym z nich jest Terry Wynn, były brytyjski europoseł, obecnie medostystyczny kaznodzieja. Drugi zaś to Rafael Garcia-Valdecasas Fernandez, były hiszpański sędzia w UE w Luksemburgu.

Czy faktycznie Petite, jako lobbysta tytoniowy będzie niezależną osobą zwłaszcza, gdy reprezentuje interesy przemysłu tytoniowego? Bardzo wątpliwa sprawa... Czy ma to również związek z aferą Dalligate? W pewnym stopniu. Jak tylko pojawią się nowe wiadomości, to na pewno opublikuję kolejne doniesienia.

4 komentarze: